Censo e directivas das sociedades obreiras e agrupacións locais ourensás de orientación socialista (1895-1936)
Cuño do Comité Provincial do Partido Socialista de Ourense en 1931 |
*Tomado de:
Quintas Ferreño, F.J.(2012): O movemento obreiro socialista na provincia de Ourense (1895-1936), Fundación Luís Tilve: Santiago de Compostela.
SOCIEDAD DE TIPÓGRAFOS DE OURENSE (1894)
-
1899: Marcial
Iglesias (presidente), Enrique Acebedo (vicepresidente), Justo Gutiérrez
(contador-depositario), José Mª Cid (secretario 1º), Bricio Serantes
(secretario 2º), Leopoldo Palacios, Manuel Bayón e Froilán Fernández (vocais).
-
1904: Justo Gutiérrez (presidente).
-
1914: Antonio Viejo (presidente), Arturo Guerrero (vicepresidente), Enrique Vigo
(secretario), Claudio González (vicesecretario), Antonio Álvarez Gutiérrez
(depositario), Eduardo Berjano (contador), José Álvarez (bibliotecario),
Antonio Gómez Pavón, Leonardo Fouz e Emilio Domínguez (vocais).
-
1915: Antonio Viejo (presidente), Eugenio Iglesias (secretario).
-
1922: Antonio Viejo (presidente), Ramón Bretaña (secretario).
-
1932: Froilán
Fernández de la Torre
(presidente).
-
1932: Valentín Gómez Castro (presidente), Eugenio Iglesias Fernández
(vicepresidente), Antonio Taboada Nóvoa (secretario), Juan Lubiáns Zarazo
(vicesecretario), José Iglesias Rodríguez (contador), José Bolás (depositario),
José Vilariño (bibliotecario), Pablo González García, Benito Vázquez Lago e
Bonifacio Fernández (vocais).
CENTRO DE SOCIEDADES OBRERAS DE
OURENSE / FEDERACIÓN LOCAL DE SOCIEDADES OBRERAS DE OURENSE (1895)
-
1895:[ José Cuíñas (presidente), Manuel Pazos (vicepresidente), Joaquín Suárez
(contador), Ramiro Cebreiros (depositario), Emiliano Ramón López (secretario
1º), Manuel Lorenzo (secretario 2º), Manuel Gómez, Agustín Figueira e Manuel
Hermida (vocais).
-
1899: Secundino
Couto (presidente), Gregorio Vázquez (vicepresidente), Manuel Gómez
(tesoureiro), Gumersindo Rapela (contador), Manuel Iglesias (secretario 1º),
Secundino Maquieira (secretario 2º), Maximino Campos, Marcial Iglesias e
Secundino Martínez (vocais).
-
1904: Bricio Serantes (presidente).
-
1905: José Cernadas (presidente), Labrador Ríos (secretario).
-
1909: Antonio Viejo (presidente), Froilán Fernández (secretario).
-
1913: Segundo Garrido (presidente).
-
1913: Segundo Garrido (presidente), Severino Fernández (secretario).
-
1916: Eulogio Vázquez (presidente), Segundo Garrido (secretario).
-
1918: Segundo
Garrido (presidente).
-
1920: Ramiro Escudero (presidente), José Salgado (secretario).
-
1922: Amador Covas (presidente), Bonifacio Fernández (secretario).
-
1923: Amador Covas (presidente).
-
1925: Froilán Fernández (presidente), Julio Moure (secretario).
-
1926: Luís Vázquez (presidente), Secundino Fernández (vicepresidente).
-
1927: Manuel Suárez (presidente), Ricardo Viejo (vicepresidente), José do Campo (secretario
primeiro), Manuel Somoza (secretario segundo), Luís Malleira (contador) e
Miguel Serantes (depositario).
-
1931: Augusto Fernández Expósito (presidente), José Ferro (vicepresidente), Juan
Ángel Nóvoa (secretario), Manuel Docampo Pousa (vicesecretario), José María Cid
(depositario) e Alfonso Varela (bibliotecario).
-
1931: José Álvarez Diéguez (presidente).
-
1932: Manuel Docampo Pousa (presidente), Juan Ángel Nóvoa (secretario).
-
1933: Cesáreo
López (presidente), da Sociedad de la Madera ; Manuel Diéguez (secretario), da Sociedad de Electricistas;
Félix Salgado (secretario 1º), da ATEO; Daniel González (secretario 2º), da Sociedad de Metalúrgicos;
Alejandro Díaz (contador), da Sociedad de Pintores; Manuel Vidal (depositario), da ATEO e
Indalecio Palacios (bibliotecario), da Sociedad de Panaderos.
SOCIEDAD DE ALBAÑILES DE OURENSE (1895)
-
1895: Manuel
Docampo (presidente), Alejandro Zorrilla (vicepresidente), Antonio Salgado
(contador), Miguel Arca (depositario), Adolfo Docampo (secretario 1º),
Victorino Vázquez (secretario 2º), Antonio Foucer, José Mª Pradas e Ramón
Carvajales (vocais).
-
1915: Serafín
Prada (presidente), Manuel Rodríguez (secretario).
-
1926: José Blanco (presidente), Serafín Suárez (vicepresidente), Eladio Fernández
(secretario primeiro), José Sánchez (secretario segundo), Manuel Conde
(contador), José Fernández (depositario), Celso Losada, Emilio Rodríguez e
Antonio Borrajo (vocais).
-
1930:Adolfo
Fernández (presidente), Emilio Orbán (vicepresidente), Francisco Vázquez
(secretario), Alejandro Díaz (vicesecretario), José Iglesias (contador),
Aurelio Gómez (tesoureiro), Cándido García, Edmundo Blanco e Maximino Franco
(vocais).
-
1931: Manuel Iglesias (presidente), José Blanco (secretario).
-
1932: Juan Mosquera (presidente), Luís Vázquez (secretario).
SOCIEDAD DE SASTRES DE OURENSE (1895)
-
1900: Remigio González (presidente), Jesús Grutián (vicepresidente), César Varela
(secretario1º), Antonio Iglesias (secretario 2º), José González
(tesoureiro), José Campos (contador),
Silvio Lamela, José Ulloa, José Iglesias e José Mª Turón (vocais).
-
1904: Antonio Álvarez (presidente).
-
1916: Ramiro Escudero (secretario).
-
1931: José Mariño Boo (presidente), Manuel Mancelas Mendez (vicepresidente), José Saa
Rey (secretario), Álvaro Rodríguez Rivero (vicesecretario), Modesto Novoa
Agustín (depositario), Irineo Bermejo Rebollo (contador), Luís Doval Senra
(vicecontador), Arturo González, Antonio Dacuña e José Tomás Rivas (vocais).
SOCIEDAD DE
CANTEROS DE OURENSE (1895)
-
1895: José Cuíñas (presidente), Juan Mauriño (vicepresidente), Avelino Vidal
(contador), Serafín Martínez (depositario), José Pintos (secretario 1º), Manuel
Castor (secretario 2º), Manuel Iglesias, Manuel Carreño, Ramón Pintos e Manuel
Orge (vocais).
-
1904: José
Barreiros (presidente).
-
1914: José
Lorenzo (presidente), Manuel Suárez Castro (secretario).
-
1918: Manuel Suárez Castro (presidente), Alfonso Destar (secretario).
-
1923: Manuel Suárez Castro (presidente).
-
1926:Augusto Fernández (presidente), Segundo Lorenzo (vicepresidente), Manuel García
(secretario primeiro), Celestino Seoane (secretario segundo), José Durán
(contador), Constantino Suárez (depositario), Juan Cota, Lorenzo García e
Manuel Vázquez (vocais).
-
1926: Arturo Cota (presidente), Joaquín García (vicepresidente), Manuel Fernández
(secretario primeiro), Eugenio López (secretario segundo), Anastasio Martínez
(contador), José Iglesias (depositario), Antonio Carrera, Laureano Garrido e
Rafael Vidal (vocais).
-
1928: Manuel Pérez Dios (presidente), Manuel García (vicepresidente), Antonio Cid
(secretario primeiro), Lino Vidal (secretario segundo), José Perdiz (contador),
Ángel Suárez Castro (depositario), Manuel Deza, Miguel Serapio e Celso Pérez
(vocais), Manuel Suárez, Arturo Cota e José Durán (revisores de contas).
-
1930: Manuel Suárez (presidente), Joaquín García (vicepresidente), Manuel Otero
(secretario), Gumersindo Castro (vicesecretario), José Perdiz (contador), Ángel
Suárez (tesoureiro), Antonio Rey, Manuel García, Manuel Fernández, Gumersindo
Montes e Nicasio Cabaleiro (vocais).
-
1931: Arturo Coto (presidente), Alfonso Destar (secretario).
SOCIEDAD DE
CARPINTEROS DE OURENSE (1895)
-
1895: Manuel Lorenzo (presidente), Francisco Reigosa (vicepresidente), Patricio
Mosquera (contador), Manuel Quiroga (depositario), Juan Pambau (secretario 1º),
Alfredo Fernández (secretario 2º), Benigno Abeleira, Santiago Feijoo, Miguel
Serantes e Maximino Campos (vocais).
-
1899: Enrique Fernández (presidente), Miguel Serantes (vicepresidente), Benigno
Abelaira (depositario), José Pallaré (contador), Avelino Soto (secretario 1º),
Darío Parga (secretario 2º), Segundo Fernández, José Vázquez e Miguel Fernández
(vocais).
-
1900: Manuel Quiroga (presidente), Manuel Blanco (vicepresidente), Manuel Díaz Viñas
(contador), José Vázquez (depositario), José Seurra (secretario 1º), Manuel
Rodríguez (secretario 2º), Benito Fontaíña, José Daceva e José Lorella Mondua
(vocais).
-
1904: Celestino García.
-
1913: Álvarez Delón (presidente).
-
1915: Jesús Lamelas (presidente), Camilo Parga (secretario).
-
1918: Manuel Ferreiro (presidente), Juan Conde (secretario).
-
1922:José Salgado (presidente), Benigno González (secretario).
-
1930: Manuel Docampo Pousa (presidente), Florencio Hernández (vicepresidente), Eliseo
Rodríguez Suárez (secretario), Baldomero Domínguez (vicesecretario), Secundino
Fernández (contador), Esteban Domínguez (depositario), Manuel Novoa, Ramón
Gallego e Augusto Feijoo (vocais).
SOCIEDAD DE
ZAPATEROS DE OURENSE / CONSTRUTORES DE CALZADO (1895)
-
1895: Felipe Castelao (presidente), Benito Feijoo (vicepresidente), Ramón Rodríguez
(contador), Manuel Santa Olalla (depositario), Teodoro Delgado (secretario 1º),
Vicente Rodríguez (secretario 2º), Ramón Fernández, Manuel Bareda, Ildefonso
Diéguez e Vicente Álvarez (vocais).
-
1899:Andrés Castro (presidente), Ramón Fernández Rodríguez (vicepresidente), Valentín Ansias (tesoureiro), José Conde Vide
(contador), Vicente Rodríguez (secretario 1º), Francisco Rodríguez (secretario
2º), David Iglesias, Ildefonso Diéguez e Maximino Fernández (vocais).
-
1904: Ramón
Fernández (presidente).
AGRUPACIÓN SOCIALISTA DE OURENSE (1895)
-
1900: Secundino
Couto (presidente), José Barreiros (vicepresidente), José Conde Vide
(depositario), Ramón Vázquez (contador), Bricio Serantes (secretario 1º), José
Picocha (secretario 2º), Quirino Rodríguez, Juan García, Segundo Maquieira e
Secundino Martínez (vocais). Emilio Vilar e Manuel Bayón (comisión revisora).
-
1901: Jesús
Gómez (secretario) e Ramón Vázquez González (correspondente para El Socialista).
-
1904:José Vázquez (presidente).
-
1913: Heriberto Pérez (presidente).
-
1914: Manuel Deza Castro (presidente), Segundo Garrido (secretario).
-
1915: Manuel Deza Castro (presidente), Cesáreo Palacios (secretario).
-
1918: José Lorenzo Álvarez (presidente), Antonio Calviño Cebreiros (secretario).
-
1924: Miguel Serantes (presidente), Ramiro Escudero (vicepresidente), Ángel Fernández
(secretario primeiro), Enrique Rodríguez (secretario segundo), Augusto Fernández (contador-depositario),
Manuel Suárez, Joaquín García e Luís Fernández (vocais) e Manuel Suárez
(correspondente de El Socialista).
-
1930: Ramiro Escudero (presidente), Joaquín García (vicepresidente), Manuel Suárez
(secretario), José Fernández (vicesecretario), Vicente Rodríguez
(contador-depositario), Alfredo Villar, Manuel García e Rogelio García
(vocais).
-
1931: Ramiro Escudero (presidente), Arturo Rodríguez Cota (vicepresidente), Manuel
Suárez (secretario), Ático Noguerol (vicesecretario), Vicente Rodríguez
(contador), José Fernández (tesoureiro), Eladio Moure, Florencio de la Torre , Manuel Lobit,
Fernando Ledo e Enrique Rodríguez (vocais).
SOCIEDAD DE
OFICIOS VARIOS DE OURENSE (1895)
-
1915: Fausto
Rodríguez (presidente), Moisés Hernández (secretario accidental).
-
1931: Ramiro
Escudero (presidente), José Marcos (secretario).
SOCIEDAD DE
EBANISTAS DE OURENSE (1896)
-
1899: Manuel Fernández (presidente), José Picocha (vicepresidente), Ernesto Acuña
(contador), Enrique Fernández (tesoureiro), José Vázquez (secretario 1º), José
da Grasa (secretario 2º), Juan Ferrari, José Rodríguez e Lisardo Sánchez
(vocais).
-
1915: Eulogio Varquero (presidente), Luís Vázquez
(secretario).
-
1922: Luís Fernández (presidente), Enrique Rodríguez (secretario).
-
1929: Enrique
Rodríguez (presidente), Amador Cobas (vicepresidente), Enrique Iglesias
(secretario), Manuel Fernández (vicesecretario), Eugenio Pereira (depositario),
Luís Fernández, Ramón Novoa e Manuel Rodríguez (vocais).
SOCIEDAD DE
TRABAJADORES DEL METAL DE OURENSE “LA UNIÓN EMANCIPADORA ” (1896)
-
1900: Antonio
Naval (presidente), José B. Rodríguez (vicepresidente), Severino Álvarez
(contador), Antonio Rodríguez (depositario), Luís Vázquez (secretario 1º),
Manuel Arce (secretario 2º), Lino Estévez, Constantino Novoa e Casimiro
Rodríguez (vocais).
-
1904: Domingos Blanco (presidente).
SOCIEDAD DE
PANADEROS DE OURENSE (1896)
-
1900: José Lande (presidente), José Rey (vicepresidente), Juan Suárez (depositario),
Manuel Álvarez (contador), Benito González (secretario 1º), Daniel Casares
(secretario 2º), José Doval, Alejandro Seara e Generoso Martínez (vocais).
-
1904: Bricio Serantes (presidente).
-
1905: José García (presidente), Fernando Martínez (secretario).
-
1931: Indalecio Palacios (presidente), Fernando Ledo (secretario).
SOCIEDAD DE
TRABAJADORES DE CARBALLIÑO / CENTRO OBRERO “UNIÓN ES
FUERZA”(1899)
-
1899: Manuel González Ferradas (presidente), Manuel Baleiras (vicepresidente),
Marcelino Salla (secretario 1º), José Munín (secretario 2º), Benjamín González
(secretario 3º), José Puentes (tesoureiro), Juan alén (contador), José Cabro e
Tomás Pérez (vocais).
SOCIEDAD DE PINTORES DE OURENSE (1899)
-
1915: Melchor Fernández (presidente), Celso Losada (secretario).
SOCIEDAD DE OBREROS DE CELANOVA (1900)
-
1900: José Campos (presidente), Abelino A. Rivero (vicepresidente), Evencio Feijoo
(contador), Ildefonso Hernández (tesoureiro), Rogelio Campos (secretario),
Manuel Méndez (vicesecretario), Celestino Fraguas, Ramón G. Quintairos e
Paulino Feijoo (vocais).
SOCIEDAD DEL METAL DE CARBALLIÑO (1900)
- 1900: Pedro Martí (secretario).
SOCIEDAD DE AGRICULTORES DE VILARIÑO (1900)
SOCIEDAD DE AGRICULTORES DE VELLE (1900)
1933: Severino Rodríguez (presidente), Ángel Cantón (secretario).
SOCIEDAD DE
AGRICULTORES DE CERREDA (NOGUEIRA DE
RAMUÍN) “LA LUZ ”
(1903)
SOCIEDAD DE
BARBEROS Y PELUQUEROS DE OURENSE (1903)
-
1915: Heriberto
Pérez (presidente), Germán Barril (secretario).
-
1923: Alfonso Reigosa (presidente),
JUVENTUDES SOCIALISTAS DE OURENSE (1904)
-
1913: Pascual Núñez (presidente).
-
1914: Manuel Suárez Castro (presidente), Pedro Prieto (secretario).
-
1919: Manuel Calviño (presidente), José Docampo (secretario).
-
1930: José Docampo (presidente), Simón Domínguez (vicepresidente), Manuel Docampo
(secretario), Jesús Cabaleiro (tesoureiro-contador), Luciano Fernández (vocal).
-
1931: Enrique Iglesias Deza (presidente), Eduardo Gómez del Valle
(vicepresidente), Luís Vázquez (secretario
1º), Severino Fernández (secretario 2º), Ángel Suárez Castro
(tesoureiro-contador), Luís Iglesias Estévez, Ramón Fuentes Canal e Francisco
Vázquez Miranda (vocais).
-
1932: Ramón
Fuentes Canal (presidente), Vicente González (vicepresidente), Luís Viejo
(secretario), Severino Fernández (vicesecretario), Antonio Docampo
(tesoureiro), Antonio Iglesias Pombal (contador), Enrique Iglesias, José Sarrey
e Antonio Taboada (vocais).
SOCIEDAD DE
AGRICULTORES Y OFICIOS VARIOS DE QUINTELA DE
CANEDO (1905)
SOCIEDAD DE
OBREROS AGRÍCOLAS / AGRICULTORES DE
RIBADAVIA (1905)
-
1933: Manuel Rivas (presidente), José Rosendo (secretario).
SOCIEDAD DE OBREROS
AGRÍCOLAS DAS CALDAS – CANEDO (1905)
-
1933: Vicente Varela (presidente), José González (secretario).
SOCIEDAD DE OBREROS
AGRÍCOLAS DE CUDEIRO – CANEDO (1905)
-
1914: José Fernández (presidente 1º), Camilo Sandoval (presidente 2º), Avelino
González (secretario 1º), Daniel Rodríguez (secretario 2º), Isabelino Cordero
(contador), Cesáreo González (tesoureiro), José Rey, Ricardo González e
Perfecto González (vocais).
-
1930: José Fernández (presidente), Ramón Rauqiet (vicepresidente), Fidel López
(secretario), José Campos (vicesecretario), José Puga (contador), Alejandro Garrote
(tesoureiro), Manuel González, Urbano González e Cesáreo González
(vocais).
-
1933: Leonardo Quiroga (presidente), José Fernández (secretario).
SOCIEDAD DE
CANTEROS DE CARBALLIÑO (1905)
SOCIEDAD DE OBREROS
AGRÍCOLAS DE VILANOVA DO BARCO DE VALDEORRAS
(1906)
SOCIEDAD DE
FUNDIDORES Y CERRAJEROS DE OURENSE (1906-1923)
-
1918: José
Arce (secretario).
SOCIEDAD AGRARIA
Y DE OFICIOS VARIOS DE CEBOLIÑO –OURENSE (1907)
-
1933: Claudio
Salgado (presidente), José Cerreda (secretario).
SOCIEDAD DE
OBREROS AGRÍCOLAS DE COLES (1907)
SOCIEDAD DE OBREROS
AGRÍCOLAS DE RAIRO (1907)
-
1933: Herminio
Docabo (presidente), Manuel Deza Castro (secretario).
FEDERACIÓN PROVINCIAL
AGRÍCOLA DE OURENSE (1908)
SOCIEDAD DE
COCHEROS Y CONSTRUCTORES DE CARRUAJES DE OURENSE
(1909)
-
1915: Heriberto
Pérez (presidente), Cesáreo Palacio (secretario).
SOCIEDAD DE
AGRICULTORES Y OFICIOS VARIOS DE VILAZA
(1910)
-
1933:Sergio Sandoval (presidente), Mariano Suárez (secretario).
SOCIEDAD DE PEONES
Y BRACEROS DEL CAMPO DE OURENSE (1910)
-
1914: Manuel Deza Castro (presidente), Segundo Garrido (secretario).
-
1915: Manuel Deza Castro (presidente), Heriberto Pérez (secretario).
-
1931: Tomás Serantes (presidente).
-
1932: Celestino Seoane (presidente), Vicente Sánchez Leiras (secretario).
SOCIEDAD DE AGRICULTORES DE TABOADELA (1910?)
-
1932: Luís
González (presidente), Benito Daquinta (vicepresidente), Modesto Domínguez
(secretario), Vicente Prieto (vicesecretario), Daniel Lage (contador), Ricardo
Menor (contador), Antonio Menor, José Sierra, Eulogio Menor, Felisindo Gallego,
Antonio Martínez, Eliseo Santos e Felisindo Blanco (vocais). Eladio Cid Buján,
Manuel Santos e Salurino Cid (revisores de contas).
-
1933: Jesús González (presidente), Eliseo Cid (secretario).
SOCIEDAD DE
CONDUCTORES Y MOZOS DE CARROS DE OURENSE
(1912)
-
1915: Heriberto
Pérez (presidente), Cesáreo Palacios (secretario).
SOCIEDAD DE
CAMAREROS, COCINEROS Y SIMILARES DE OURENSE “LA
HONRADEZ ” (1912)
-
1915: Modesto Novelle (presidente), Ángel Méndez (secretario).
-
1915: Ángel Méndez (presidente), Heriberto Pérez (secretario).
-
1927: Rogelio Gutiérrez, Alfredo Villar, Martín Pérez e José Santos (vocais).
-
1930: Antonio González (presidente).
SOCIEDAD DE HOJALATEROS DE OURENSE (1912)
-
1915: Heriberto Pérez (presidente), Manuel Martínez (secretario).
SOCIEDAD DE
DEPENDENCIA MERCANTIL Y BANCARIA DE OURENSE
(1913)
-
1915: Teleósforo
Raimúndez (presidente), Ramiro Pérez (secretario).
-
1931: Manuel Suárez Castro (presidente), Eladio Moure Rey (secretario).
SOCIEDAD DE
DEPENDENCIA MERCANTIL Y BANCARIA DE VERÍN (1913)
-
1920: Adolfo Pardo (presidente).
-
1932: Alfonso
Suárez (presidente), Juan González (vicepresidente), Manuel Álvarez
(secretario), Domingo Otero (tesoureiro), Castor Gago e José Romero (vocais).
SOCIEDAD DE
DEPENDENCIA MERCANTIL Y BANCARIA DE CELANOVA
(1913)
SOCIEDAD DE
DEPENDENCIA MERCANTIL Y BANCARIA DE ALLARIZ (1913)
UNIÓN DE
TRABAJADORES Y OFICIOS VARIOS DE GOMESENDE –
CELANOVA (1914)
SOCIEDAD DE
AGRICULTORES Y OFICIOS VARIOS DE LOBEIRA
(1914)
FEDERACIÓN
PROVINCIAL DE SOCIEDADES OBRERAS DE OURENSE / FEDERACIÓN
PROVINCIAL DE SOCIEDADES OBRERAS Y AGRÍCOLAS DE OURENSE
(1914)
-
1914: Jenaro Purres (presidente), Heriberto Pérez (secretario).
-
1915: Ramón Pousa (presidente), Heriberto Pérez (secretario).
-
1918: Severino Fernández (presidente), Heriberto Pérez (secretario).
-
1918: Segundo Garrido (presidente), Heriberto Pérez (secretario).
-
1918: Manuel
Suárez Castro (presidente), Heriberto Pérez (secretario).
SOCIEDAD DE OFICIOS VARIOS DE VERÍN (1914)
-
1914: Plácido Herbella, Aurelio Rodríguez e José Queija (comisión fundadora), Manuel
Dapena (presidente), Jacinto Barja (vicepresidente), Victorino Vasalo
(tesoureiro), Aurelio Rodríguez (secretario), José Queija (vicesecretario) e
Manuel Sánchez (contador).
-
1918: Manuel
Iglesias (presidente), Manuel Hervella (vicepresidente), Leonardo Diz
(secretario), Gerardo Quesada (vicesecretario), Francisco Álvarez (tesoureiro),
Manuel Dapena (contador) e Aurelio Rodríguez, Marcial Conde e José Campos
(revisores de contas).
-
1919: Marcial
Conde (presidente), Manuel Iglesias (vicepresidente), Leonardo Diz
(secretario), Francisco Rodríguez (vicesecretario), Antonio Coutiño (contador),
Manuel Dapena (tesoureiro), Francisco Álvarez, Aurelio Rodríguez e Santiago
Ramos (revisores de contas).
-
1920: Manuel Lamas (presidente), Marcial Conde (vicepresidente), Vicente Dalama
(secretario), Feliciano Dalama (vicesecretario), Antonio Coutiño
(contador), Manuel Lamas (tesoureiro),
Aurelio Rodríguez, Manuel Iglesias e Bernardo Conde (revisores de contas).
-
1922: Julio del Río (presidente), Ramón Santamarina (vicepresidente), José Álvarez
(secretario), Higinio Casado (vicesecretario), Antonio Coutiño (contador),
Manuel Lamas (tesoureiro) e Luís Rodríguez, Lucas Afonso e José Álvarez
(revisores de contas).
SOCIEDAD
AGRÍCOLA DE VILAR DE CANEDO (1915)
-
1915: Emilio Novoa (presidente), José Rodríguez (vicepresidente), Ricardo López
(secretario 1º), Ignacio Boceda (secretario 2º), Valentín Vázquez (tesoureiro),
Tadeo Novoa (contador), Manuel Ojea, José Iglesias e Eladio Veiras (vocais).
SOCIEDAD DE AGRICULTORES DE RIÓS (1915)
-
1915: Emilio Ferreira (presidente), Antonio Calvo (vicepresidente), José Nieve
(secretario), José Mª Vázquez (vicesecretario), Francisco Reigada Villarino
(contador) e Cipriano Barreira (tesoureiro).
SOCIEDAD DE
AGRICULTORES DE RIÓS (1916)
SOCIEDAD DE AGRICULTORES DA GUDIÑA (1916)
-
1916:José López (secretario).
SOCIEDAD DE AGRICULTORES DE LAZA (1917)
-
1917: José Otero Cid (presidente).
SOCIEDAD DE AGRICULTORES DE VERÍN (1919)
-
1920: Bernardo Conde (presidente).
-
1922: Juan Antonio Rodríguez (presidente), Pedro Blanco Barreira (vicepresidente),
Francisco Blanco Vaquero (secretario), Delfín Vaamonde Luís (vicesecretario),
Genaro González Meiriño (contador), Claudio Rodríguez Blanco (tesoureiro), José
González García e Francisco Álvarez Campos (vogais), Aurelio García Torneiros e
Amadeo García Sotillos (revisores de contas).
-
1924: Manuel
Losada (presidente), Francisco Blanco (vicepresidente), Amadeo García
(secretario), Silvino Rodríguez (vicesecretario), Francisco A. Campos
(contador), Manuel Lamas García (tesoureiro), Celso Sánchez, Vicente Freiria,
Valentín González e Manuel Carrizo (vogais), Claudio Rodríguez, Genaro González
e Manuel Castro Pousada (revisores de contas).
SOCIEDAD DE OBREROS DEL CAMPO DE RIVA DE VALDEORRAS – FONTEI (1919)
-
1933: José Rodríguez (presidente), Nicolás Pérez (secretario).
SOCIEDAD DE AGARRADORES DE OURENSE (1919)
SOCIEDAD AGRARIA
SOCIALISTA DE RIVELA – OURENSE (1919)
-
1933: Enrique Pérez (presidente), Enrique Arias (secretario).
SOCIEDAD DE
AGRICULTORES DE SAN PAIO DE VENTOSELA
(1920)
SOCIEDAD DE
AGRICULTORES DE PADERNE (1920)
-
1933: José Caride (presidente), Bernardino González (secretario).
SOCIEDAD DE OFICIOS
VARIOS DE ALBARELLOS (1920)
SOCIEDAD DE OBREROS
Y EMPLEADOS MUNICIPALES DE OURENSE (1922)
-
1922: Amador Covas (presidente), Vicente Varela
(secretario).
-
1930: Antonio
Viejo (presidente), Froilán Fernández (vicepresidente), Bonifacio Fernández
(secretario), Manuel Blanco (vicesecretario), Modesto Cabanelas (contador),
José Pérez (contador), Manuel Suárez, Indalecio Vázquez e Balbino García
(vocais).
-
1931: Eulogio Vázquez (presidente).
SOCIEDAD DE
CANTEROS, CARPINTEROS Y OFICIOS VARIOS DE CARBALLIÑO
(1922)
-
1926: José Puentes (presidente), Magín Rodríguez (secretario).
-
1928: José
Puentes (presidente).
SOCIEDAD AGRARIA DE VILAMAIOR – VERÍN (1922)
AGRUPACIÓN
SOCIALISTA DE RIBADAVIA (1922)
-
1923: Benito Casasnovas Rodríguez (presidente), Ricardo González Suárez (secretario)
e Leopoldo Cortizo Borrajo (tesoureiro).
JUVENTUDES SOCIALISTAS DE RIBADAVIA (1922)
FEDERACIÓN DE
SOCIEDADES OBRERAS DE RIBADAVIA – Seccións de
canteiros, carpinteiros, albaneis, dependentes de comercio, zapateiros, ferroviarios
e oficios varios (1922)
-
1922: Benito
Casasnovas (presidente), Cándido García (secretario).
SOCIEDAD DE CANTEROS DE RIBADAVIA (1922)
-
1928: Antonio
González (presidente), Carlos Alonso (vicesecretario), Manuel Domínguez
(secretario), Venancio Martínez (vicesecretario), Antonio Cortizo (contador),
José Boullosa (tesoureiro), Antonio Rodríguez Cabaleiro, Abel Cortizo e Antonio
Rodríguez (vocais).
-
1929: Joaquín
Rodríguez (presidente), Antonio R. Cabaleiro (vicepresidente), Manuel R. Gudín
(secretario), Manuel R. Álvarez (vicesecretario), Antonio Cortizo (contador),
José Boullosa (tesoureiro), Avelino Varela, Abel Cortizo e Alfredo Paz
(vocais).
SOCIEDAD DE ZAPATEROS DE RIBADAVIA (1923)
SOCIEDAD DE CARPINTEROS DE RIBADAVIA (1923)
AGRUPACIÓN
SOCIALISTA DE CANEDO (1924)
FEDERACIÓN DE SOCIEDADES
AGRARIAS DE VERÍN (1924)
-
1924: Manuel Lamas García (presidente), Leonardo Diz (secretario).
SOCIEDAD DE OFICIOS VARIOS DE XINZO (1926)
-
1926: Alfredo López (presidente), Julio Moreiras (vicepresidente), Manuel Gómez
(secretario), Celso Moreiras (contador), Juan Nieves (depositario), Eligio Dacal,
Manuel González e Touro (vocais), Emilio González, José Gómez e José Campos
(revisores de contas).
SOCIEDAD DE
OFICIOS VARIOS DA RÚA DE VALDEORRAS (1926)
-
1926: Antonio Mateo (presidente).
-
1933: Manuel
Hervella Sánchez (presidente), Alfredo Bustos (secretario).
SOCIEDAD DE
OFICIOS Y PROFESIONES VARIAS DE POBOA DE TRIVES – RAMO DE EDIFICACIÓN (1926)
-
1926: Emilio Álvarez (presidente), Severino Álvarez (vicepresidente), Victoriano
Álvarez (secretario), José Vázquez (contador), Nicasio Domínguez (tesoureiro),
Antonio Pérez, José Álvarez e Isauro Justor (vocais), Cesáreo Domínguez, Daniel
Domínguez e Miguel Álvarez (revisores de contas).
SOCIEDAD DEL
RAMO DE LA CONSTRUCCIÓN DE XINZO DE LIMIA (1927)
SOCIEDAD DE
AGRICULTORES DE SANTA BAIA DE ALLARIZ
(1928)
SOCIEDAD DE
AGRICULTORES Y OFICIOS VARIOS DE
NANÍN-ALLARIZ (1928)
-1933: Juan Cid (presidente), Benito Álvarez (secretario).
SOCIEDAD DE OFICIOS VARIOS DE RIBADAVIA (1929)
-
1929: Serafín González (presidente), Antonio Rodríguez (secretario), Manuel Ríos
(tesoureiro), Felipe Fernández e Fidel Blanco (vocais).
-
1929: Antonio González (presidente), Consuelo Pérez (secretaria), Favino Pérez
(tesoureiro), Manuela Gómez e Antonio Fernández (vocais).
SOCIEDAD DE
FUNDIDORES Y CERRAJEROS DE OURENSE (reorganizada en
1929)
-
1929: Enrique
Rodríguez (presidente), Castor Rial (vicepresidente), Delfín Baso (secretario),
Julio Rial (vicesecretario), Manuel Martiña (contador), Ángel Esperanza
(depositario), Gerardo Gallego, Ceferino Fuentes e Bernardino Álvarez (vocais).
SECCIÓN? / SOCIEDAD DE TRABAJADORES DEL FERROCARRIL DE OURENSE? (1929?)
-
1929: Braulio
Palacios (presidente), José María Castro (secretario).
SECCIÓN / SOCIEDAD DE
TRABAJADORES DEL FERROCARRIL DE QUINTELA – CANEDO (1929).
-
1929: Antonio Novoa Freigido, Aurelio González, Juan López e Ramón Losada.
SOCIEDAD DE
OFICIOS Y PROFESIONES VARIAS DE BAÑOS DE MOLGAS - RAMO DE LA EDIFICACIÓN (1929)
-
1930: Hermógenes
Bouzas Vila (presidente), Julio Delgado (vicepresidente), Ceferino Vidal
(secretario), Manasés D. Movilla (vicesecretario), David Ferreiro (tesoureiro),
Jovino González (contador), Artemio F. Alonso, José González, Rogelio F.
Fárquez, Felisindo Quintas e Manuel García (vocais).
SOCIEDAD DE
PROFESIONES Y OFICIOS VARIOS DE ABERQUERÍA – LAZA (1929)
-
1929: Avelino González (presidente), Fabián Hernández (vicepresidente), Luís García
(secretario), Ricardo Novoas (tesoureiro-contador), Manuel Estévez, Manuel
Fariñas, Serafín González, Juan González e Francisco Rivera (vocais).
SOCIEDAD DE PROFESIONES,
OFICIOS VARIOS Y OBREROS EN GENERAL DE PARADA – AMOEIRO
(1929)
-
1929: Castor Iglesias (presidente), Ramón Caride (vicepresidente), Pajero Caride
(secretario), Antonio Parga (vicesecretario), Baldomero Gómez (contador), Juan
Manuel Rúas (tesoureiro), Amadeo González, Benjamín Gómez e Santiago Vázquez
(vocais).
SOCIEDAD DE
EBANISTAS DE BAÑOS DE MOLGAS (1929)
AGRUPACIÓN
SOCIALISTA DE AMOEIRO (1930)
-
1930: Francisco Seco Lerunde (presidente), Amadeo González Sánchez (vicepresidente),
Castor Sánchez Martínez (secretario), Ramón Caride González
(contador-depositario), José Sarmiento Sarmineto, Francisco Dopazo Rodríguez e
Marcial Vázquez (vocais).
SOCIEDAD AGRARIA DE XARES – A VEIGA DO BOLO, RÚA DE PETÍN (1930?)
-
1933: José Carracedo (presidente), Andrés Lorenzo (vicepresidente), Francisco Sanjuan
(secretario).
SOCIEDAD DE
OFICIOS VARIOS DE OUSENDE, RAMO DE LA EDIFICACIÓN – PADERNE (1930)
-
1930: José
Cid Fernández (presidente), Antonio Vázquez Martínez (vicepresidente), Juan
Antonio Fariña (secretario), Antonio Blanco (tesoureiro), José González Tesouro
(contador), Eloy Vázquez Puga, Herminio Menor e José Blanco Cid (vocais).
-
1932: Herminio Puga (presidente), Manuel Novoa Guede (vicepresidente), Eloy Vázquez
Puga (secretario), Manuel Fernández (vicesecretario), Sergio Rodríguez Vila
(contador), Arturo González González (tesoureiro), José Cid Fernández, Manuel
Núñez Sotelo e Manuel Delfín Almeda (vocais).
FEDERACIÓN DE
COLECTIVIDADES SOCIALISTAS DE LA PROVINCIA DE ORENSE (1931) / FEDERACIÓN
PROVINCIAL AGRARIA –SOCIALISTA/UGT (1931)
-
1931: Manuel Poza Castro (presidente), Claudio González (vicepresidente), Manuel
Suárez (secretario), Ramón Fuentes Canal (vicesecretario), Ramón Escudero
(depositario-contador), Antonio Rodríguez Rodríguez, Ricardo Rodríguez
Rodríguez, Castor Sánchez, Odilo Marsia e Eladio Moure (vocais).
-
1931: Manuel Deza (presidente), Manuel Suárez Castro (secretario).
-
1933: Ramón
Fuentes Canal (presidente), Manuel Suárez Castro (secretario xeral).
AGRUPACIÓN SOCIALISTA AGRARIA DE O BARCO DE VALDEORRAS (1931)
-
1931
(fundadores): José M. Prado (excelador telegrafista), José Félix (mestre xastre), Luís Bedo
(industrial), Enrique Trincado (propietario), Ángel Blanco (latoeiro),
Celestino Diéguez (zapateiro), Enrique Arias (carpinteiro), Alfonso Medeira
(panadeiro), Marcial Álvarez (ferreiro), Alfonso Rodríguez (industrial), Jesús
Buján (zapateiro) e Jesús Muñoz (propietario).
-
1931: Jesús Núñez (presidente), Manuel Vázquez López (vicepresidente), José M. Prado
(tesoureiro), Marcial Blanco
(secretario), Juan Arqueza (vicesecretario), Luís Vedo (contador), Aníbal
Rodríguez, Alfonso Medina, Joaquín Fernández, José Pérez e Eladio Gago
(vocais), José Fernández e Celestino Diéguez (revisores de contas).
-
1932: Manuel Armesto (presidente), Felipe Bodegas (secretario-contador), Marcial
Blanco (vicesecretario), José Arias (tesoureiro), José Cruz, Luciano Paradelo e
Joaquín Rodríguez (vocais), Jesús Núñez, Justo Prada e José Núñez (revisores de
contas).
SOCIEDAD DEL
RAMO DE LA CONSTRUCCIÓN DE LAIAS –BARBANTES (1931)
ASOCIACIÓN DE
TRABAJADORES DE LA
ENSEÑANZA DE OURENSE / ATEO-FETE-UGT
OURENSE (1931)
-
1931:
Albino Núñez Domínguez (presidente).
-
1932:
Evaristo Suárez (presidente, en funcións), Luís Soto Fernández (presidente),
Ignacio Herreo Fuentes (secretario).
-
1936:
Luís Soto Fernández (secretario xeral da ATEO-FETE-UGT).
AGRUPACIÓN SOCIALISTA OBRERA DE MASIDE (1931)
-
1931:Manuel
López González (presidente), Tomás Bermello (vicepresidente), Emilio Cabaleiro
(secretario), Odilo Vázquez (vicesecretario), Antonio Iglesias
(tesoureiro-contador), Juan Justo, Luís Vázquez e Juan B. Justo (vocais).
-
1932: Manuel López González (presidente), Juan Benito Justo (vicepresidente), César
Valeiras (secretario), Miguel Justo (vicesecretario), Cándido Pérez
(tesoureiro-contador), Alejandro Fernández, Valentín Rodríguez e Juan Domínguez
(vocais).
AGRUPACIÓN
SOCIALISTA DE VERÍN (1931)
-
1932: Eduardo Castro Campos (presidente), Ángel Cadavid Conde (vicepresidente),
Gerardo Tresguerras Diéguez (secretario), Gerardo Cabido Nóvoa
(vicesecretario), Domingo Otero Nieto (tesoureiro), Antonio Romasanta Quintana
(contador), José García Rodríguez, J. Benito González Freire, Manuel García
Cabido (vocais), Castor Rivero Alonso, José Álvarez Martínez e Emilio Vidal
Moreiras (revisores de contas).
COMITÉ REPUBLICANO SOCIALISTA
AGRARIO DE PETÍN / CENTRO OBRERO
AGRÍCOLA DA UGT DE PETÍN (1931)
-
1933: Manuel
Pavio? (presidente), Eleuterio Rodríguez (secretario).
SOCIEDAD OBRERA DE SANDIÁS (1931)
-
1931: Antonio Vences (presidente).
SOCIEDAD DE AGRICULTORES Y OFICIOS
VARIOS “LA AURORA ”
DE XUNQUEIRA DE AMBÍA (1931)
SOCIEDAD DE
CONSTRUCTORES DEL FERROCARRIL DE CARBALLIÑO
(1931)
SOCIEDAD DE
CANTEROS DE QUINTELA – CANEDO (1931)
SOCIEDADE DEL RAMO DE LA CONSTRUCCIÓN Y
EDIFICACIÓN DE VERÍN (1931)
-
1931: Aurelio
Rodríguez (presidente), José Machado (vicepresidente), Emilio García
(secretario), José Mateo (vicesecretario), Matías Pérez (tesoureiro), Manuel
Ferreira (contador), Gerardo Quesada, Luís Pérez e Feliciano Dalama (revisores
de contas).
AGRUPACIÓN SOCIALISTA DE XARES – VEIGA DO BOLO, RÚA DE PETÍN (1931)
AGRUPACIÓN
SOCIALISTA DE PADERNE (1931)
-
1932: Arturo
González González (presidente), Fernando Rodríguez Pena (vicepresidente), José
Cid Fernández (secretario), Felisindo Romasanta (vicesecretario), José González
Tesouro, José Rodríguez Quintana e Jesús Iglesias Pérez (vocais), Claudio
Fernández Cid, Herminio Puga Romero e José Puga Cid (revisores de contas).
SOCIEDAD AGRARIA
SOCIALISTA DE COBAS DO RÍO – A MERCA (1931)
-
1933: Antonio Nanín (presidente), Camilo Rodríguez (secretario).
SOCIEDAD AGRARIA SOCIALISTA DE GUSTEI – COLES (1931)
-
1933: Vicente Quintairos (presidente), Camilo Iglesias (secretario).
SOCIEDAD AGRARIA
SOCIALISTA DE A VEIGA-CARBALLEDA DE AVIA (1931)
-
1933: Javier Pérez (presidente), Braulio Gómez (secretario).
SOCIEDAD DE AGRICULTORES DE FRANCELOS – RIBADAVIA (1931)
-
1933: Constantino Soto (presidente), Alfredo Carballal (secretario).
AGRUPACIÓN SOCIALISTA DE
NOGUEIRA DE RAMUÍN (1931)
SOCIEDAD DEL RAMO DE LA CONSTRUCIÓN DE VILAVELLA
DE FREIRAS – A MEZQUITA (1931)
FEDERACIÓN LOCAL DA UGT DE OURENSE (1931)
-
1931: Luís Fernández Bóveda (presidente-ebanista), Arturo Rodríguez Cota
(vicepresidente-canteiro), Luís Vázquez (secretario xeral- albanel), Enrique
Rodríguez (secretario de actas-ebanista), Ramón Pérez Serrano (depositario-dependente),
Antonio Vázquez (contador-oficios varios), Eladio Moure
(bibliotecario-Agrupación Socialista).
-
1932:Arturo Rodríguez (presidente), Luís Fernández Bóveda (vicepresidente), Luís
Vázquez (secretario xeral), Enrique Rodríguez (secretario de actas), Ramiro
Pérez Serrano (tesoureiro), Emilio Álvarez (contador) e Antonio Vilagarcía
(bibliotecario).
SOCIEDAD DE
AGRICULTORES DE VILARRUBÍN – A PEROXA
(1931)
SOCIEDAD DE AGRICULTORES DE CARRACEDO – A PEROXA (1931)
SOCIEDAD DE AGRICULTORES DE SAN XINÉS - A PEROXA (1931)
SOCIEDAD AGRARIA Y DE OFICIOS
VARIOS DE O BARCO DE VALDEORRAS (1931)
SOCIEDAD AGRARIA DE ARMARIZ – NOGUEIRA DE RAMUÍN (1932)
ASOCIACIÓN PROVINCIAL DE
AUXILIARES DE FARMACIA (1932)
SOCIEDAD DE OBREROS
INDUSTRIALES DEL RAMO DE LA
EDIFICACIÓN DE MACEDA (1932)
-
1932: Valentín García Rodríguez (presidente), José Gómez Arias (vicepresidente),
Norberto Saa Froufe (secretario), José Garrido Borge (tesoureiro), Juan Grande
Puga (contador), Antonio Saa Froufe, Eliseo Conde e Julio Merino (vocais).
SOCIEDAD DE AGRICULTORES DE TIBIANES – PEREIRO (1932)
-
1933: Claudio
(?) (presidente), José del Río (secretario).
AGRUPACIÓN SOCIALISTA DE PEREIRO DE AGUIAR (1932)
-
1932: Emilio
Orbán (presidente), Agustín Fernández (vicepresidente), Luís Cantón
(secretario), José Valcárcel (vicesecretario), Antonio Fernández (contador),
Jesús Blanco (depositario), Maximino Sequeiros, Antonio Somoza e José Gómez
(vocais).
AGRUPACIÓN
SOCIALISTA DE CELANOVA (1932)
SOCIEDAD DE
PROFESIONES Y OFICIOS VARIOS DE VENTAS DE TERESA (1932)
-
1932: José Tiveron Domínguez (presidente), Nicasio Bajo Pardo (vicepresidente),
Carlos Martínez Diéguez (secretario), Pascual Riesco Santos (vicesecretario),
Antonio Casaseca López (tesoureiro), Daniel Rodríguez Alonso, Camilo Alonso
Benito e Julio Coepocales Gallego (vocais).
SOCIEDAD DE AGRICULTORES DE
LAIAS – BARBANTES Y SUS CONTORNOS (1932)
-
1933: Evaristo
Alberte (presidente), Benito González (secretario).
SOCIEDAD DE OBREROS DEL CAMPO “EL PORVENIR” DE
VILAMARTÍN DE VALDEORRAS (1932)
-
1933: Francisco
Gómez (presidente), Claudio González (secretario).
SOCIEDAD DE AGRICULTORES DE BOVEDA – AMOEIRO (1932)
-
1933: Modesto
Santos (presidente), Valentín Fernández (secretario).
SOCIEDAD DE TRABAJADORES
EN GENERAL DEL CAMPO Y DE LA
CONSTRUCCIÓN DE TRASALBA – AMOEIRO (1932)
-
1933: Fernando
González (presidente), José Castiñeiras (secretario).
SOCIEDAD DE TRABAJADORES EN GENERAL DEL
CAMPO Y DE LA
CONSTRUCCIÓN DE PARADA – AMOEIRO (1932)
-
1933: Baldomero
Gómez (presidente), Jesús Fernández (secretario).
SOCIEDAD DE OBREROS
AGRICULTORES DE VILELA DE VALDEORRAS
(1932)
-
1932: Ramón Álvarez Álvarez (presidente), Antonio Fernández (vicepresidente), Jesús González Rodríguez (secretario),
Mariano Antolín Pérez (vicesecretario), Benigno Sotelo Fernández (tesoureiro),
José Arístegui Núñez e Ramón Rodríguez Álvarez (vocais).
-
1933: Antonio
Fernández (presidente), José García Domínguez (secretario).
-
1933: José Arístegui (presidente), Rafael García (secretario).
SOCIEDAD
AGRÍCOLA DE ARMARÍZ – NOGUEIRA DE RAMUÍN
(1932)
-
1933: Nicanor
Álvarez (presidente), Justo Blas (secretario).
SOCIEDAD DE
METALÚRGICOS, TRANSPORTES Y SIMILARES DE CARBALLIÑO
(1932)
SOCIEDAD DE ACOMODADORES DE OURENSE (1932)
SOCIEDAD DE
OFICIOS Y PROFESIONES VARIAS DE LEIRO (1932)
SOCIEDAD DE
OFICIOS VARIOS DE VILAR DE VARRIO (1932)
CENTRO OBRERO
SOCIALISTA DE CABEZA DE VACA (1933)
SOCIEDAD DE
AGRICULTORES Y OFICIOS VARIOS DE SAN AMARO
(1933)
AGRUPACIÓN SOCIALISTA DE CARBALLIÑO (1933)
SOCIEDAD DE
OFICIOS VARIOS DE QUINTELA DE LEIRADO (1933)
SOCIEDAD AGRARIA DE SAN MARTÍN DO BOLO (1933)
SOCIEDAD DEL
RAMO DE LA EDIFICACIÓN DE CELANOVA (1933)
SINDICATO DE
TRABAJADORES DE LA TIERRA DO BARCO DE VALDEORRAS
(1933)
-
1933: José Carballo (presidente), Felipe Bodegas (secretario).
SOCIEDAD OBRERA
CAMPESINA SOCIALISTA DE SAN MIGUEL DE MONES – PETÍN (1933)
-
1933: Serafín
Cerdeira (presidente), Santiago González Fernández (secretario).
AGRUPACIÓN
SOCIALISTA DE AVIÓN (1934)
SINDICATO DE COMERCIO E INDUSTRIA DE OURENSE (1934)
AGRUPACIÓN SOCIALISTA DE VILADERREI – TRASMIRAS (1936)
AGRUPACIÓN
SOCIALISTA DE TRIVES (1936)
AGRUPACIÓN
SOCIALISTA DA PEROXA (1936)